تبلیغات
ام ابیها - عالم قیامت کجاست؟
آپلود عکس | آپلود | سایت آپلود عکس | اپلود عکسعکس" />
نوشته شده توسط : سید امیر

عالم قیامت کجاست؟

سومین مرحله از مراحل معاد، قیامت کبری است که خود مراحل متعددی دارد. قیامت کبری در مقابل قیامت صغری (مرگ) نامگذاری شده است.

در این مرحله انسان به آخرین منزل از مراتب سیر تکاملی خود نائل می آید.در واقع این مسافر به مقصد نهایی خود می رسد.هدف آفرینش آسمان وزمین و جن وانس تحقق یافته و انسان به آرامش و ثبات لازم واصل می شود.او که عوالمی را پشت سر گذاشته و مراحل متعددی را طی کرده و در هر عالم ملکات وکمالاتی را کسب کرده است، اکنون به مرحله ای می رسد که حاصل و نتیجه مکتسبات خود را مشاهده کند و درجوار رب العزة حیات واقعی و زندگانی جاویدان خود را آغاز می کند.

البته معنای این سخن آن نیست که سیر تکاملی انسان در این مرحله متوقف می شود و او دست از استکمال خود برمی دارد؛ بلکه سیر تکاملی انسان همواره ادامه دارد.چنانکه این مرحله خود دارای مراحل گوناگونی است که هرگز دارای حکم یکسانی نیست. در هر عقبه ای از عقبات آن حکمی وجود دارد و تصفیه حسابی.

تمام مراحل گذشته به منزله مقدمه و مدخلی است برای این مرحله و به دلیل همین که هدف نهایی آفرینش آنجا است، مشاهده می شود که تمام پیامبران الهی به ویژه خاتم آنها در کتابهای آسمانی به ویژه مهمترین آنها (قرآن) این همه نسبت به قیامت سفارش و تأکید می کنند و آن را از اصول اساسی دعوت خود قرار داده اند.

تا کنون دو مرحله عمده از بحث را طی کرده ایم (با صرف نظر از عالم ذر و مباحث مربوط به آن): دنیا و برزخ.البته در حرکت تکاملی بشرقبل از قیامت نقاط عطف مهمی وجود دارد که نباید از آنها غفلت کرد.آن نقاط عطف عبارتند از اول: ظهور حضرت مهدی علیه السلام که در آن دوره سرعت سیر بشر به سوی تکامل بسیار زیاد می شود و در دوران ظهور بشر ره صدساله را یک شبه طی می کند. دوم: دوران رجعت که برخی از انسانها به دنیا برمی گردند و برخی آیات الهی در دنیا ظهور می کند. در این دو نقطه عطف در حقیقت مراتبی از قیامت و ظهورآیات خداوند به وقوع می پیوندد. همچنان که با مرگ برخی آیات الهی ظاهر می گردد و سرانجام ظهور تام آیات الهی و از بین رفتن تمام روابط اعتباری و مقامات و ملاحظات قراردادی و آشکار شدن ملکوت اشیاء و تجلی تام مالکیت حق در قیامت رخ می دهد


اوضاع جهان در استانه ی قیامت چگونه است؟

در آستانه قیامت حوادث عظیمی رخ می دهد که برای هیچکس جز خدای تعالی قابل تصور و ادراک نیست. اما زمان قیامت چه وقت است؟ جز خداوند هیچکس نمی داند. اما آنچه از قرآن کریم و روایات اهل بیت علیهم السلام استفاده می شود این است که این حادثه به صورت ناگهانی رخ می دهد.

مردم بارها از پیامبر در باره این حادثه عظیم پرسیدند.قرآن کریم در پاسخ علم هنگام وقوع، این هنگامه وحشتناک را مخصوص ذات اقدس الهی دانسته و می فرماید: درباره ساعت قیامت از تو می پرسند که هنگام وقوع آن چه وقت است؟ بگو:«علم آن تنها نزد پروردگار من است و بر هیچکس جز او آشکار نمی شود، این امربرآسمانها و زمین سنگین است .برشما وارد نمی شود مگر به طور ناگهانی.» از تو می پرسند گویی تو آن را می دانی، بگو:«تنها علم آن نزد خداست ولیکن اکثر مردم آن را نمی دانند.» (اعراف: 187)

هرچند زمان قیامت بر کسی معلوم نیست و بر همه جز خدای تعالی پوشیده است اما قرآن کریم و روایات علائمی برای آن بیان فرموده اند که خواهد آمد. این حادثه عظیم به طور ناگهانی و با یک صیحه عظیم شروع می شود که در پی آن همه اهل زمین می میرند. «می گویند این وعده وقوع قیامت کی می باشد اگر شما راستگو هستید؟ آنها منتظر نیستند مگر صیحه واحدی که آنها را درحالی فرا می گیرد که با یکدیگردر حال ستیزه هستند.با یک مرگ ناگهانی و سریع همه می میرند.پس نمی توانند سفارش وتوصیه ای نمایند و نه می توانند به سوی اهل وخانواده خود برگردند.» (یس:48 تا 50)

در روایات از رسول گرامی اسلام نقل شده است که فرمود:«قیامت قیام می کند درحالی که دو نفر لباس وپارچه ای گشوده و مشغول معامله اند وپیش از آنکه آن را جمع کنند قیامت شروع می شود و همچنین انسان لقمه ای را برداشته وبه سوی دهان می برد اما هنوز لقمه به دهانش نرسیده که قیامت برپا می شود و شخصی مشغول آماده کردن حوض آب است تا چارپایان خود را اب دهد اما قبل از آنکه دام خود را سیراب کند قیامت قیام کرده است.(مجمع البیان)
:: مرتبط با: قیامت , امام زمان (عج) ,
:: برچسب‌ها: عالم قیامت کجاست؟ , قیامت در چه مکانی به وقوع می پیوندد , عالم قیامت , اخرین منزل انسان , قیامت صغرا , قیامت کبرا , قیامت کبرا در برابر قیامت صغرا مرگ نام گرفته , اوضاع جهان در استانه ی قیامت چگونه است؟ , مردم در هنگام قیامت چه می کنند , وحشت مردم در روز قیامت , امام زمان , امام زمان کی ظهور می کند , امام عصر , 313ستاره , ام ابیها ,
تاریخ انتشار : سه شنبه 19 دی 1391 | نظرات ()

قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

purchase vpn

بازی اندروید